21.6. 2024

Oční vady u dětí

Oční vady u dětí mohou významně ovlivnit jejich každodenní život. Schopnost učit se, vnímat svět kolem sebe, číst, psát nebo třeba i sportovat. Zvláště pokud o nich nevíme. Správná diagnostika vady a její léčba jsou klíčové pro podporu zdravého vývoje zraku i dalších dovedností. V tomto článku se zaměříme na několik běžných očních vad: krátkozrakost, dalekozrakost, šilhání a astigmatismus. Všechny tyto zmíněné vady jsou nazývány jako refrakční vady oka, které ovlivňují způsob, jakým světlo vstupuje do oka a jak je zaostřeno na sítnici. Každá z těchto vad má specifické charakteristiky:

 

oční vady u dětí - astigmatismus

Krátkozrakost u dětí

Krátkozrakost, známá také jako myopie, je stav, kdy děti vidí předměty blízko sebe ostře, ale předměty ve větší vzdálenosti jsou rozmazané. Dětská myopie je čím dál tím běžnější a může se zhoršovat s narůstajícím věkem dítěte. Poměrně často se dětská myopie objeví již v předškolním nebo školním věku, což může ovlivnit schopnost dítěte správně reagovat na podněty ve škole, vidět na tabuli a sledovat výuku. Naštěstí se dá krátkozrakost velmi snadno řešit pomocí brýliček nebo u větších dětí starších 15 let kontaktních čoček. V některých případech může být možná i léčba pomocí speciálních očních kapek nebo v pozdějším věku laserové operace.

Dalekozrakost u dětí

Dalekozrakost, nebo také hypermetropie, je oční vada, při které děti vidí dobře předměty v dálce, ale mají potíže se zaměřením na objekty, které jsou blízko. S touto oční vadou se narodí každé miminko, ale postupem času se u většiny jedinců dá samo všechno do pořádku. Pokud se tak však nestane, je potřeba problém řešit pomocí brýlí nebo čoček. Dalekozrakost pravděpodobně povede k nadměrnému zatěžování očí, což může způsobit bolesti hlavy a únavu očí. Fakt, že dítě vidí špatně na blízko, bohužel někdy zůstane dlouho bez povšimnutí, protože mladé oči mají výbornou schopnost akomodace (ostření na různé vzdálenosti) a mohou vadu dočasně kompenzovat. Léčba obvykle zahrnuje nošení brýlí, které pomáhají očím správně se zaostřit.

malý chlapec s brýlemi

Šilhání u dětí

Šilhání, známé také jako strabismus, je porucha, kdy jedno, nebo obě oči mají vadné postavení. Šilhání u dětí může vést k dvojitému vidění nebo k potížím s trojrozměrným vnímáním. Léčba obvykle zahrnuje nošení brýlí, používání okluzoru, cvičení očí, nebo v závažnějších případech chirurgický zákrok. Důležité je začít s léčbou co nejdříve, aby se zabránilo dlouhodobým problémům se zrakem.

mal dítě šilhající

Astigmatismus u dětí

Astigmatismus je stav, při kterém je rohovka nepravidelně zakřivená, což způsobuje „rozmazání“ zraku ve všech vzdálenostech. Je to velmi podobné jako u krátkozrakosti či dalekozrakosti. Nicméně obraz není ani tak rozmazaný, jako lehce zdeformovaný a to právě kvůli nepravidelnému zakřivení rohovky.
U dětí může astigmatismus vést k potížím ve škole, protože ovlivňuje schopnost číst a psát. Léčba astigmatismu zahrnuje nošení brýlí nebo kontaktních čoček (u dětí nad 15 let), které korigují nepravidelný tvar rohovky a umožňují jasnější vidění.

Mohlo by vás zajímat:

Oční vady korigované dioptrickými brýlemi

oční vady korigované brýlemi

Včasná diagnóza a správná léčba očních vad u dětí jsou zásadní pro jejich zdravý vývoj a celkovou kvalitu života. Proto zajděte se svým dítětem poprvé k očmínu lékaři již po jeho 3. narozeninách. Některé vady mohou být těžko rozpoznatelné a pravidelné kontroly u očního lékaře mohou pomoci zajistit, že vaše děti budou mít nejlepší možný start do života.

Mohlo by vás zajímat

Oční vady korigované dioptrickými brýlemi

Jedny do auta, jedny moderní do města a jedny na zahradu. Výběr slunečních brýlí není vůbec jednoduchá záležitost. Navíc když v průběhu dne měníme tolik rolí a na každou se hodí nějaké jiné. Ale minimálně jedny by měly být opravdu za odměnu a my vám je pomůžeme vybrat.